Week 8 Predictions

More picks coming in this week. We got winners all right (maybe), so if you are team goes BOLD then expect to win tonight (maybe). We are coming off a lot of BYE’s last week, and so definitely going to be picking some upsets, so hold on to your hats – it’s about to get… predictable?

All scores are confirmed through Score Atlanta’s high school scoreboard. Maxwell spreads are now included for the 2018 season. 

 


 

FRIDAY GAMES 

ACE Charter at Glascock Co. -5
Alcovy at Grovetown -3
Alexander vs. Tri-Cities -17
Alpharetta at North Atlanta -22
Americus-Sumter at Columbus -1
Appling Co. at Long Co. -34
Aquinas at Washington-Wilkes -14
Archer vs. Newton -27
Athens Academy at George Walton -14
Beach at Groves -17
Benedictine vs. Windsor Forest -40
Blessed Trinity at Denmark -40
Bremen vs. Jordan -40
Brunswick vs. Richmond Hill -5
Buford at Cedar Shoals -29
Burke Co. vs. Cross Creek -40
Butler vs. Westside, Augusta -22
Cairo vs. Carver, Columbus -2
Calhoun at Adairsville -39
Callaway at Lamar Co. -37
Calvary Day vs. Savannah Christian -5
Carrollton at Woodland, Cartersville -24
Cartersville vs. LaGrange -39
Cedar Grove vs. Towers -42
Cedartown vs. Central, Carrollton -20
Centennial at Chattahoochee -29
Central, Macon vs. Kendrick -32
Central Gwinnett at Berkmar -41
Chapel Hill vs. Sandy Creek -1
Chattahoochee Co. at Ran.-Clay -40
Chattooga vs. Model -22
Christian Heritage at Trion -9
Clarke Central vs. Loganville -11
Claxton vs. Portal -27
Coffee at Northside, Warner Robins -7
Collins Hill at Peachtree Ridge -21
Commerce vs. Lakeview Academy -41
Coosa at Dade Co. -13
Dacula vs. Apalachee -30
Dalton at South Cobb -15
Dodge Co. at Dublin -10
Dooly Co. at Hawkinsville -22
Douglass vs. McNair -34
ELCA vs. Our Lady of Mercy -42
East Hall at Fannin Co. -16
Eastside at Woodward Academy -4
Effingham Co. vs. Bradwell Institute -12
Emanuel Co. Institute vs. Treutlen -39
Evans at Lakeside, Evans -8
Fellowship Christian vs. St. Francis -33
First Presbyterian vs. Wilkinson Co. -12
Fitzgerald vs. Berrien -15
Flowery Branch vs. Chestatee -38
Glenn Hills vs. Josey -11
Grayson vs. Shiloh -41
GAC vs. Dawson Co. -13
Greenville at Central, Talbotton -26
Griffin vs. Jonesboro -7
Habersham Central vs. Gainesville -3
Hancock Central at Greene Co. -3
Hapeville Charter vs. South Atlanta -39
Harlem vs. Hephzibah -6
Harrison vs. Allatoona -7
Heard Co. at Temple -38
Hebron Christian at Towns Co. -27
Heritage, Conyers vs. Greenbrier -16



Hiram vs. Cass -23
Holy Innocents’ vs. Strong Rock -8
Howard at Perry -2
Hughes at South Paulding -2
Islands vs. Johnson, Savannah -22
Jackson vs. Westside, Macon -4
Jefferson vs. Hart Co. -22
Jefferson Co. vs. Laney -28
Jenkins Co. vs. Johnson Co. -5
Johns Creek vs. Pope -13
Jones Co. vs. Dutchtown -6 THE OFFICIAL GOTW
Kell vs. Villa Rica -19
Lanier at Winder-Barrow -10
Liberty Co. at Tattnall Co. -30
Locust Grove at Eagle’s Landing -15
Lovejoy vs. M.L. King -18
Lovett at Stone Mountain -41
Luella vs. Hampton -1
Lumpkin Co. at Cherokee Bluff -17
Macon Co. at Crawford Co. -36
Manchester vs. Pacelli -35
Marietta vs. North Paulding -3 Big School GOTW
Marion Co. vs. Brookstone -19
Marist vs. West Hall -30
Mary Persons at Upson-Lee -18
Mays at Douglas Co. -2
McEachern at Hillgrove -4
McIntosh vs. Fayette Co. -7
Miller Co. vs. Baconton Charter -27
Milton vs. West Forsyth -16
Mitchell Co. at Calhoun Co. -35
Monroe Area vs. Jackson Co. -37
Montgomery Co. at Wheeler Co. -21
Morgan Co. at Franklin Co. -3
Mount de Sales vs. Twiggs Co. -41
Mount Paran at Whitefield Academy -6 Private School GOTW
Mount Vernon at Wesleyan -3
Mount Zion, Carroll vs. Bowdon -31
Mountain View at Discovery -30
New Hampstead at S. Effingham -11
North Clayton vs. Henry Co. -1
North Cobb vs. Kennesaw Mtn. -18
North Cobb Christ. vs. Gordon Lee -16



North Forsyth vs. Forsyth Central -15
North Gwinnett vs. Mill Creek -12
North Murray at Coahulla Creek -36
North Oconee vs. Madison Co. -13
Northgate vs. New Manchester -18
Northview vs. Cambridge -9
Northwest Whitfield at LaFayette -16
Parkview at Lakeside, Atlanta -41
Pebblebrook at Campbell -5
Pickens vs. Heritage, Ringgold -21
Pierce Co. at Brantley Co. -25
Pike Co. vs. Rutland -38
Pinecrest Acad. vs. Mount Pisgah -8
Prince Avenue at Athens Christian -34
Richmond Academy vs. Baldwin -9
Ridgeland vs. Cross Keys -42
Ringgold at Murray Co. -36
Riverside Mil. at Providence Christ. -7
Rockmart at Pepperell -27
Rome vs. East Paulding -31
Roswell vs. Cherokee -20
Salem vs. Druid Hills -29
Sav. Country Day at McIntosh Co. -16
Schley Co. at Taylor Co. -16
Sequoyah vs. River Ridge -32
Social Circle vs. Clarkston -17
Sonoraville at Haralson Co. -1
South Forsyth at Lambert -18
Southeast Whitfield at Gilmer -26



Southwest vs. Northeast -9
Sprayberry vs. Osborne -38
St. Pius at Oconee Co. -21
Starr’s Mill at Whitewater -19
Stephenson at Forest Park -35
Stockbridge vs. Union Grove -33
Stratford Acad. vs. Tattnall Square -9
Swainsboro at Bacon Co. -20
Therrell vs. KIPP Atlanta Collegiate -1
Thomas Co. Central at Worth Co. -34
Thomasville at Brooks Co. -6
Tift Co. vs. Miller Grove -40
Toombs Co. at Bryan Co. -18
Trinity Christ. at Landmark Christ. -27
Tucker vs. Morrow -29
Valdosta at Houston Co. -18
Veterans at Bainbridge -10
Vidalia vs. Jeff Davis -25
Walker vs. King’s Ridge Christian -11
Walnut Grove vs. Johnson, Gaines. -15
Walton vs. Lassiter -38
Warner Robins at Harris Co. -32
Warren Co. at Georgia Military -7
Washington vs. B.E.S.T. Academy -20
Washington Co. vs. Bleckley Co. -25
Wayne Co. at Statesboro -20
West Laurens vs. Spalding -12
Westlake vs. East Coweta -19
Westminster at Pace Academy -4
Westover vs. Shaw -8
Wheeler vs. Newnan -14
Woodland, Stockbridge vs. Ola -4
Woodstock vs. Etowah -4

SATURDAY GAMES

Jenkins vs. Southeast Bulloch -4

NEW PROFILES
TOP STORIES





Leave a Reply

Your email address will not be published.