Week 7 Predictions

Okay, we are coming in super late, got caught up saving a stray kitten, but Week 7 predictions are in! It’s so late, why even make picks you are asking? Well, why not, makes following the games more fun guessing the winner. So if you are looking for winners, then you came to the right place. With fall break going down this week, there is a ton of byes going around the state, but still plenty of big time matchups. 

All scores are confirmed through Score Atlanta’s high school scoreboard. Maxwell spreads are now included for the 2018 season. 

 


 

Friday’s Games

Alexander at Northgate -1
Alpharetta vs. Centennial -11
Aquinas vs. Georgia Military -38
Arabia Mountain vs. Miller Grove -19
Athens Academy vs. Prince Avenue -2
Baconton Charter at Randolph-Clay -6
Banneker vs. Lithia Springs -39
Bowdon at Gordon Lee -6
Brantley Co. vs. McIntosh Co. Acd. -3
Brooks Co. vs. B.E.S.T. Academy -31
Brookstone vs. Pacelli -31
Brunswick vs. Monroe -30
Buford vs. Johnson, Gainesville -42
Burke Co. at Statesboro -17
Cairo vs. Columbus -13
Callaway vs. Bremen -3 Small School Game of the Week
Cambridge vs. Chattahoochee -8
Camden Co. vs. Glynn Academy -14
Carrollton at Cass -33
Cartersville vs. Central, Carrollton -40
Carver, Atlanta vs. Grady -21
Carver, Col. vs. Northside, Col. -18
Cedar Grove vs. Redan -41
Central Gwinnett vs. Lakeside, Atl. -31
Chattahoochee Co. vs. Miller Co. -2
Clarke Central vs. Cedar Shoals -12
Clinch Co. vs. Atkinson Co. -31
Collins Hill vs. Duluth -29
Colquitt Co. vs. Alcovy -41
Cook vs. Berrien -2
Coosa vs. Armuchee -20
Creekview vs. Sequoyah -6
Cross Creek vs. Westside, Aug. -14
Cross Keys vs. Pataula Charter -1
Dacula at Gainesville -20
Dalton at River Ridge -16
Darlington at Christian Heritage -3
Dawson Co. at East Hall -22
Denmark vs. West Hall -6
Dodge Co. vs. Northeast -30
Douglas Co. at New Manchester -27
Dublin at Bleckley Co. -13
Dutchtown vs. Woodland, Stock. -25
Eagle’s Landing at Union Grove -3
ELCA at Wesleyan -26
East Paulding vs. Hiram -6
Elbert Co. vs. Union Co. -5
Emanuel Co. Inst. at Johnson Co. -9
Etowah vs. Cherokee -13




Fannin Co. vs. Cherokee Bluff -16
First Presbyterian at Twiggs Co. -31
Fitzgerald vs. Worth Co. -35
Flowery Branch at White Co. -25
George Walton at Providence Chr. -37
Gordon Central vs. Dade Co. -5
GAC at North Hall -15
Greene Co. at Warren Co. -3
Griffin vs. Starr’s Mill -10
Hampton vs. North Clayton -6
Hapeville Charter at Douglass -26
Haralson Co. at Coahulla Creek -19
Harlem at Butler -7
Hebron Christian vs. Lakeview Acd. -33
Heritage, Ringgold vs. LaFayette -5
Hughes vs. Creekside -7
Irwin Co. vs. Charlton Co. -25
Jackson, Atlanta vs. North Springs -12
Jeff Davis vs. Bryan Co. -15
Jefferson at Franklin Co. -31
Jefferson Co. at Hephzibah -7
Jenkins vs. Islands -27
Jenkins Co. vs. Wheeler Co. -22
Jones Co. at Locust Grove -12
Jonesboro vs. Whitewater -8
Kell at Paulding Co. -22
Lakeview-Ft. Ogle. vs. Adairsville -5
Laney vs. Glenn Hills -14
Lanier vs. Habersham Central -18
Lee Co. at Thomson -28
Lincoln Co. vs. Washington-Wilkes -1
Loganville vs. Walnut Grove -16
Lovett vs. Towers -40
Lowndes vs. Ware Co. -16
Macon Co. at Dooly Co. -3
Manchester vs. Central, Talbotton -41
Marion Co. at Greenville -36
Marist at Chestatee -40
Mary Persons vs. Spalding -30
Mays at Tri-Cities -31
Meadowcreek vs. Berkmar -41
Mill Creek vs. Peachtree Ridge -37
Monroe Area at East Jackson -41
Montgomery Co. vs. Treutlen -24
Monticello vs. Putnam Co. -5
Morgan Co. vs. Jackson Co. -7




Mount Paran vs. Mount Pisgah -26
Mount Vernon vs. Holy Innocents’ -15
Mount Zion, Carroll vs. Trion -19
Mundy’s Mill at Mount Zion, Jones. -17
Newton vs. South Gwinnett -7
North Gwinnett at Mountain View -17
North Murray vs. Murray Co. -39
Northview vs. North Atlanta -5
O.L. of Mercy vs. Landmark Christ. -2
Pace Academy at Stone Mountain -41
Parkview vs. Norcross -15
Peach Co. at Pike Co. -21
Pelham vs. Stewart Co. -41
Pepperell at Model -15
Pickens at Southeast Whitfield -26
Pope vs. Dunwoody -19
Rabun Co. at Banks Co. -37
Richmond Academy at Greenbrier -19
Ridgeland at Northwest Whitfield -17
Riverdale at Fayette Co. -14
Riverwood vs. Decatur -12
Rockmart vs. Chattooga -27
Rome at Woodland, Cartersville -39
Salem at Henry Co. -19
Savannah vs. Groves -35
Savannah Christian at Portal -32
Savannah Country Day at Claxton -13
Screven Co. at Josey -35
Seminole Co. vs. Terrell Co. -8
Shiloh vs. Rockdale Co. -7
Social Circle at Oglethorpe Co. -19
Sonoraville vs. Ringgold -2
South Atlanta vs. Therrell -11
South Effingham at Tattnall Co. -6




Southwest DeKalb vs. Chamblee -41
Spencer vs. Lamar Co. -7
St. Francis vs. Walker -3
Stephenson vs. M.L. King -23
Stockbridge at Ola -28
Swainsboro vs. Metter -14
Tattnall Square vs. Wilkinson Co. -15
Taylor Co. at Crawford Co. -26
Telfair Co. at Wilcox Co. -3
Temple at Jordan -14
Thomasville at Crisp Co. -7
Tift Co. at Bainbridge -23
Toombs Co. vs. Bacon Co. -5
Towns Co. at Riverside Military -3
Trinity Christian vs. Strong Rock -18
Troup at Sandy Creek -12
Tucker vs. Lovejoy -19
Turner Co. at Lanier Co. -31
Upson-Lee at Perry -2
Warner Robins vs. Houston Co. -30
Washington Co. at East Laurens -36
Wayne Co. at Bradwell Institute -27
West Laurens vs. Howard -11
Westside, Mac. vs. Central, Mac. -14
Whitefield Acad. at King’s Ridge -35
Winder-Barrow at Apalachee -17
Woodward Academy vs. Druid Hills -39

Saturday’s Games

Columbia vs. Lithonia -5
Washington vs. McNair -25

NEW PROFILES
TOP STORIES





Leave a Reply

Your email address will not be published.