Week 5 Predictions

Hope everyone is doing well and ready for another week of predictions! Well, they are all right here. If you are looking for winners, then we might have what you are looking for – depending if we pick your team!

Predicted winners are underline down below! It’s going to be a great night for football, finally feels like fall, a lot better than last year with the 90 degree October days (see 2020 isn’t all bad!).

Good luck to everyone tonight, enjoy the football! – David




Friday Games

ACE Charter vs. Rutland (H)
Appling Co. at Statesboro
Archer at North Gwinnett
Armuchee at Southeast Whitfield
Athens Academy at Providence Christian
Athens Christian at Mount Vernon
Bacon Co. at Tattnall Co.
Baconton Charter at Lanier Co.
Bainbridge at Ware Co.
Banks Co. at Fannin Co.
Beach vs. Savannah (GC)
Benedictine at Wayne Co.
Berrien at Toombs Co.
Bradwell Institute at Liberty Co.
Brantley Co. at Frederica Academy
Brookwood at North Paulding
Butler at Jefferson Co.
Camden Co. at Oakleaf, Fla.
Cartersville at Cherokee
Cass at Ridgeland
Cedar Grove at Milton
Central, Macon at Americus-Sumter
Chamblee at Woodland, Cartersville
Charlton Co. at Tiftarea Academy
Christ. Heritage at Lakeway Christ., Tenn.
Clarke Central at Apalachee
Claxton at Jenkins Co.
Collins Hill at Alpharetta
Colquitt Co. at Dothan, Ala.
Columbia vs. Therrell (AV)
Columbus vs. Jordan (K)
Community Christian at Walker




Creekside Christian at Wilkinson Co.
Creekview at Cambridge
Dacula at Mountain View
Dalton at Carrollton
Darlington at Heritage, Ringgold
Decatur at Arabia Mountain (GO)
Denmark at North Forsyth
Discovery at Berkmar
Dooly Co. at Wheeler Co.
Douglas Co. at East Paulding
Drew at Creekside
Duluth at Meadowcreek
Dunwoody at Norcross
Dutchtown at Ola
Eagle’s Landing at Woodland, Stock.
Eagle’s Landing Christian at Pierce Co.
East Coweta at Northgate
East Hall at East Jackson
Eastside at Johnson, Gainesville
Elbert Co. at Washington-Wilkes
Emanuel Co. Institute at Screven Co.
Etowah at North Cobb
Fellowship Christ. at North Cobb Christ.
First Presbyterian at Calvary Day
Flowery Branch at Hiram
Forest Park vs. Tri-Cities (T)
Franklin Co. at West-Oak, S.C.
Gainesville at Forsyth Central
Georgia Military at Hancock Central
Glascock Co. at Warren Co.
Glynn Academy at Coffee
Gordon Lee at Gordon Central
Grady at Northview
Greater Atlanta Christian at Burke Co.
Greenville at Taylor Co.
Groves vs. Johnson, Savannah (IH)
Grovetown at Southeast Bulloch
Habersham Central at Stephens Co.
Hampton at Fayette Co.
Harlem at Lincoln Co.




Harris Co. at Newnan
Heard Co. at Cedartown
Heritage, Newnan at King’s Ridge Christ.
Houston Co. at Warner Robins
Howard at Effingham Co.
Islands vs. Jenkins (SM)
Jackson, Atlanta at Bremen
Jeff Davis at Long Co.
Jefferson at Hart Co.
Johnson Co. at Treutlen
Jonesboro at Banneker
KIPP Atl. Collegiate vs. Washington (L)
LaFayette at Murray Co.
LaGrange at Kendrick (CM)
Lakeside, Atlanta at Cherokee Bluff
Lakeside, Evans at Morgan Co.
Lambert at South Forsyth
Laney at Glenn Hills
Lithia Springs at Lee Co.
Locust Grove at Stockbridge
Loganville at Greenbrier
Loganville Christ. at Holy Innocents’ (RW)
Lovejoy at Griffin
Lumpkin Co. at St. Francis
M.L. King at Hughes
Macon Co. at Central, Talbotton
Manchester at Chattahoochee Co.
Marietta at Parkview
Mary Persons at Peach Co.
McIntosh Co. Academy at Bryan Co.
Miller Grove at Chapel Hill
Mitchell Co. at Brooks Co.
Monroe at Northeast (TH)
Monroe Area at Madison Co.




Montgomery Co. at Hawkinsville
Monticello at Greene Co.
Mount Paran Christ. at Stratford Acad.
Mount Zion, Carroll at Dade Co.
Mundy’s Mill at Woodward Academy
New Hampstead vs. Windsor Forest (P)
Newton at McEachern
North Clayton at McDonough
North Hall at Chestatee
North Murray at Coahulla Creek
Northside, W.R. at Richmond Hill
Notre Dame Academy at Cross Keys (A)
Oconee Co. at Thomasville
Paulding Co. at Alexander
Pepperell at Temple
Perry at Veterans (FF)
Pickens at Union Co.
Prince Avenue Christian at Wesleyan
Randolph-Clay at Cook
Richmond Academy at Vidalia
Ringgold at Lakeview-Ft. Oglethorpe
River Ridge at Chattahoochee
Riverdale at Pebblebrook
Riverwood at Centennial
Roswell at Campbell
Savannah Christian at Deerfield-Windsor
Savannah Country Day at Tattnall Square
Schley Co. at Marion Co.
Sequoyah at Johns Creek
Shiloh at South Gwinnett




Social Circle at Oglethorpe Co.
Sonoraville at Rockmart
South Atlanta at Lovett
South Paulding at Rome
Southwest vs. Westside, Macon (ED)
Southwest DeKalb vs. Tucker (HS)
Spencer at Troup (C)
Stone Mountain at North Springs
Strong Rock Christian at Aquinas
Swainsboro at Dublin
Telfair Co. at Wilcox Co.
Terrell Co. at Crawford Co.
Tift Co. at Irwin Co.
Towns Co. at Lakeview Academy
Trinity Christian at Landmark Christian
Turner Co. at Dougherty
Union Grove at Jones Co.
Upson-Lee at Pike Co.
Villa Rica at Central, Carrollton
Walnut Grove at Jackson Co.
Washington Co. at Evans
West Forsyth at Mill Creek
Westlake at Hillgrove
Westminster at St. Pius
Westover at Early Co.
Westside, Augusta at Putnam Co.
Winder-Barrow at Cedar Shoals
Woodstock at Calhoun

Saturday Games

Dodge Co. at Whitefield Academy
Josey at Hephzibah

NEW PROFILES
COMBINES
TOP STORIES




Leave a Reply

Your email address will not be published.