Week 2 Predictions

Here are my selections for Week 2 winners in the state of Georgia. Winners are in bold. Last Week we scored 70% correct on our predictions, so lets see if we can repeat, if not improve. Scores will be confirmed by using Score Atlanta’s HS Scoreboard. Disagree? Leave a comment below. 

119 CORRECT | 66 WRONG

64.6% ACCURACY




Friday’s games

Alcovy at Meadowcreek
Allatoona at Alexander 
Aquinas at Laney
Archer at Peachtree Ridge
Armuchee at Lakeview-Ft. Ogle. 
Athens Christian vs. Monticello
Baldwin at Wilkinson Co. 
Banneker vs. Towers
Berrien at Lanier Co.
Blessed Trinity vs. Marietta
Bowdon at Bremen
Brookwood vs. Walton
Burke Co. vs. Statesboro
Calhoun at Dalton
Calhoun Co. vs. Schley Co.
Calvary Day vs. Johnson, Sav.
Carver, Columbus vs. Spencer
Cass at Adairsville
Cedar Grove vs. SW DeKalb
Cedar Shoals vs. Discovery
Cedartown at Rockmart
Charlton Co. vs. Brantley Co. 
Cherokee vs. Sequoyah
Clarke Central at Oconee Co.
Clinch Co. at McIntosh Co. Acad. 
Coffee at Brunswick 
Columbia vs. Druid Hills 
Columbus vs. Jordan 
Commerce vs. Banks Co.
Coosa at Coahulla Creek 
Creekview at Cambridge
Crisp Co. vs. Americus-Sumter 
Dacula vs. Central Gwinnett 
Decatur vs. Chamblee 
Douglas Co. at Lithia Springs 
Drew vs. Riverdale 
Duluth vs. Berkmar 
Dutchtown at Ola 
ELCA vs. Jonesboro 
East Hall vs. Chestatee 
East Jackson vs. Lakeview Acad. 
Elbert Co. at Washington-Wilkes 
ECI vs. Swainsboro 
Etowah at North Cobb 
Fayette Co. vs. Chapel Hill (TIE)
Fitzgerald vs. Irwin Co. 
Flowery Branch vs. North Hall 
Forest Park vs. Morrow 
Forsyth Central at Dawson Co.
Fulton Leadership at Providence 
Gainesville vs. Alpharetta 
George Walton vs. Social Circle 
GAC at Westminster
Greenbrier vs. Butler 
Griffin vs. Spalding 
Hancock Central vs. Putnam Co. 
Haralson Co. at Temple 
Harlem at Glascock Co. 
Harris Co. vs. Hardaway 
Harrison vs. Rome
Hawkinsville vs. Bleckley Co. 
Heard Co. vs. Greenville 
Hephzibah at Glenn Hills
Holy Innocents’ at St. Francis 
Houston Co. at Peach Co. 
Hughes vs. Westlake 
Jackson Co. vs. Madison Co. 
Jeff Davis at Atkinson Co. 
Jefferson vs. Riverwood 
Jefferson Co. at Lakeside, Evans
Jenkins Co. vs. Windsor Forest
Jones Co. at Washington Co.
Josey vs. Groves 
Lamar Co. vs. Northeast 
Lambert at Mountain View
Lassiter at Pope 
Lee Co. at Bainbridge 
Liberty Co. at Bradwell Institute 
Lithonia vs. Redan 
Loganville at Monroe Area 
Long Co. vs. Islands 
Lovejoy vs. Mundy’s Mill 
Luella vs. Manchester 
Macon Co. at Dooly Co. 
Marion Co. at Chattahoochee Co. 
Marist vs. Lovett 
Mary Persons at Jackson 
Maynard Jackson vs. Therrell 
McNair vs. Clarkston 
Mill Creek vs. Stephenson 
Miller Grove vs. Stone Mountain 
Mitchell Co. vs. Albany 
Model at Sonoraville 
Morgan Co. vs. Greene Co. 
Mount Paran vs. Fellowship Christ.




New Manchester vs. Paulding Co.
Newton vs. Eastside (TIE)
Norcross at Collins Hill 
N. Cobb Christian vs. Strong Rock 
North Forsyth at Johns Creek 
North Gwinnett vs. Milton 
North Oconee at Grovetown 
North Springs vs. KIPP Atlanta
Northside, W.R. vs. Henry Co. 
NW Whitfield vs. South Atlanta 
O.L. of Mercy vs. Bulloch Acad. 
Pacelli at Crawford Co. 
Pelham vs. Baconton Charter 
Perry vs. Rutland 
Pierce Co. vs. Bacon Co. 
Prince Avenue at Riverside Mil. 
Rabun Co. at Mt. Pisgah Christian 
Richmond Acd. at Westside, Aug. 
Richmond Hill vs. SE Bulloch
Ridgeland at Pepperell (Cancelled)
Ringgold vs. Heritage, Ringgold 
River Ridge at Apalachee 
Rockdale Co. at Chattahoochee 
Sav. Christ. vs. New Hampstead 
Seminole Co. vs. Stewart Co. 
Shiloh vs. Parkview
South Cobb vs. Campbell 
South Forsyth vs. Pinecrest Acd.
South Gwinnett vs. Lanier 
South Paulding vs. North Paulding
SE Whitfield at Gordon Central 
Sprayberry vs. Osborne
Starr’s Mill at Newnan 
Stephens Co. at Franklin Co. 
Stratford vs. Sav. Country Day 
Tattnall Co. at Claxton 
Telfair Co. vs. Savannah 
Terrell Co. vs. Miller Co. 
Thomas Co. Cent. at Thomasville 
Thomson vs. Effingham Co.
Tift Co. vs. Cook 
Toombs Co. vs. Twiggs Co. 
Treutlen at Portal 
Trion at LaFayette 
Troup vs. Kendrick 
Tucker vs. Lakeside, Atlanta 
Union Co. vs. Gilmer 
Upson-Lee vs. Shaw 
Valdosta vs. Woodland 
Veterans at Dublin 
Vidalia vs. Appling Co.
Villa Rica vs. LaGrange 
Ware Co. vs. Glynn Academy 
Warner Robins at Locust Grove 
Washington vs. North Clayton 
Wesleyan vs. B.E.S.T. Academy 
West Forsyth vs. Pace Academy 
West Hall at Johnson, Gainesville 
West Laurens vs. Wayne Co. 
Westside, Macon vs. Southwest
Wheeler vs. Centennial 
Wheeler Co. vs. Georgia Military 
White Co. at Lumpkin Co. (Cancelled)
Whitefield Acad. vs. Mt. Vernon 
Whitewater vs. Union Grove 
Wilcox Co. at Tattnall Square 
Winder-Barrow vs. Walnut Grove 
Woodward Academy vs. Grady 
Worth Co. at Turner Co. 

Saturday’s games

Carver, Atlanta vs. Tri-Cities 
Central, Macon vs. Mt. de Sales 
Howard vs. First Presbyterian 
M.L. King vs. Arabia Mountain 
Monroe vs. Westover 
Stockbridge vs. Mays

 

COMMITMENT CENTRAL
CLASS OF 17 NEWS
CLASS OF 18 NEWS
GHSA NEWS & RANKINGS

Leave a Reply

Your email address will not be published.