Class 3A Preseason All-State

It’s August, which means another year of our Preseason All-State picks. Down below we have our offense, defense, and honorable mention selections! We will be updating our preseason picks with a new classification each night, so be sure to stay tuned the rest of the week! Also, feel free to leave a comment down below. – More All-State Teams





OFFENSE

QB – Zach Holtzclaw, Dawson Co.
RB – DJ Bell, Pierce Co.
RB – Jayquan Smith, Cherokee Bluff
WR – Tyler Griffin, SE Bulloch
WR – Janiran Bonner, Cedar Grove
WR – Jake Johnson, Oconee Co.
TE – Holden Staes, Westminster
OL – Addison Nichols, GAC
OL – Mateo Guevara, Cherokee Bluff
OL – Kristian Phillips, Salem
OL – Jarvis Germany, Mary Persons
OL – Clayton Hixon, Jackson
OL – Chance Reid, Morgan Co.
K – Alex Bachetta, Westminster
ATH – Will Hardy, GAC


DEFENSE

DL – Darris Smith, Appling Co.
DL – Joshua White, Cedar Grove
DL – Quentel Jones, Peach Co.
DL – Felix Hixon, Jackson
DL – Christen Miller, Cedar Grove
LB – Dialo Mosley, Carver-ATL
LB – Tokyo Gordon, Adairsville
LB – Jeremiah Telander, North Hall
LB – Donelius Johnson, Pierce Co.
DB – Jamori Wright, Appling Co.
DB – Kayin Lee, Cedar Grove
DB – Jordan Franklin, Burke Co.
DB – Daytin Baker, Pierce Co.
P – Brett Sterner, Harlem
RET – Jorian Haynes, Rockmart




HONORABLE MENTION: Nikolas Daniely, Peach Co./JD Trowell, White Co./Quintavious Lockett, Carver-Atlanta/Christian Martin, Peach Co./Rashod Dubinion, Cedar Grove/Paul Davis, Hart Co./Brooks Platford, Westminster/Keontrae Williams, Liberty Co./Jaquette Lester, Oconee Co./Thomas Waters, Oconee Co./Ken’Dell Brown, Cedar Grove/Keylan Rutledge, Franklin Co./Carlton Madden, Cedar Grove/Kaleb Cost, Sandy Creek/Kyle White, Ringgold/Deidric Gibson, Rockmart/Kiontae Strozier, Caver-Atl/Dwayne Rowe, Long Co./Eric Ivory Jr, Crisp Co./Demarquez London, Windsor Forest/Michael Cabellero, Windsor Forest/Bernard Mack, Cedar Grove/Jarveous Brown, Carver-Atlanta/Alan Jones, Monroe Area/Donovan Johnson, Cedar Grove/Kobe Stonecipher, Gilmer/Ty Everson, Pierce Co./Terrell Lightfoot, Carver-Atl/Kade Moledor, Dawson Co./Devonte Amasiani, Carver-Atl/Aaron Flood, Murray Co./Tony Hart, Harlem/Jha’Rius Evans, Central-Macon/Darius Cannon, White Co./Toby Taylor, Appling Co./RJ Bryan, Brantley Co./Jaylon Ramsey, LaFayette/Michael McDade, North Murray/Marcus Fortson, Ringgold/Camren Jackson, Cedar Grove/Adonijah Green, Cedar Grove/Jaylen Johnson, Appling Co./Tracy Coley, Tattnall Co./Marquise Palmer, Crisp Co./Austin Starr, Mary Persons/Carter Steele, Pike Co./TJ Searcy, Upson-Lee/Niterrian Walker, Upson-Lee/Ja’Darius White, Upson-Lee/Marques Johnson, Liberty Co./Khristian Clark, SE Bulloch/Jaedon Middleton, Burke Co./Jacob Robinson, Harlem/Key Malone, Morgan Co./Antavious Elder, Morgan Co./Gannon Hearst, GAC/Willis Sheppard III, Salem/Cameron Watts, Sandy Creek/Marcellius Pulliam, Sandy Creek/Quinton Ezzard, Westminster/Hunter Pendergrass, Lafeyette/Trevon Gott, Lakeview Ft. Oglethorpe/Seth Griffin, North Murray/Jakari Clark, Rockmart/Terrion Webb, Rockmart/Sebastian Irons, Cherokee Bluff/Conley Dyer, Dawson Co./Tilil Blackwell, West Hall/Travion McDowell, West Hall/JL Lackey, Hart Co./Malachi Kelley, Hart Co./Selatian Straughter, Monroe Area/Max Thurston, Monroe Area/Darius Johnson, Oconee Co./Whit Weeks, Oconee Co./Bryson Trimier, Stephens Co./Tay Martin, Thomson/Dennis Sims, Rockmart/Luke Brown, North Hall/Branan Roundtree, GAC


TOP STORIES




3 Comments

  1. Reply Post By Anonymous

    ELITE TOP 100 class of 22, All-American Ja’Lon Miller from Westside H.S is not on the list nor made honorable mention?????
    All-American Texas Bowl MVP???
    Played in All-American National Championship Game????
    Whoever made this list needs to fo more research.

    1. All-American by who?

  2. Pingback: Carver - Team Home Carver Panthers Sports

Leave a Reply

Your email address will not be published.