Week 9 Predictions

Got some fun matchups tonight to pick, so if you want to see what Recruit Georgia’s crystal ball says, then scroll down below. Made a few massive upset picks according to the Maxwell ratings. Winners are selected in bold.  

All scores are confirmed through Score Atlanta’s high school scoreboard. Maxwell spreads are now included for the 2018 season. 

 


 

Friday Games

Adairsville at Sonoraville -6
Alpharetta vs. Chattahoochee -32
Americus-Sumter vs. Northside, Col. -4
Aquinas vs. Hancock Central -18
Arabia Mountain vs. Columbia -21
Athens Acd. vs. Athens Christian -40
Atkinson Co. at Telfair Co. -1
Banneker at Decatur -23
Bleckley Co. vs. East Laurens -24
Blessed Trinity at Flowery Branch -27
Bremen vs. Temple -41
Brooks Co. at Early Co. -9
Brookstone vs. Manchester -1
Brookwood at Central Gwinnett -21
Brunswick at Effingham Co. -2
Buford at Loganville -33
Burke Co. vs. Richmond Academy -14
Calhoun vs. Murray Co. -42
Calhoun Co. vs. Randolph-Clay -28
Calvary Day vs. Claxton -13
Carrollton vs. Kell -9
Cartersville at Sandy Creek -13
Carver, Columbus vs. Westover -13
Cedar Grove at Westminster -9
Cedar Shoals at Johnson, Gaines. -29
Centennial vs. Dunwoody -35
Chapel Hill at Central, Carrollton -20
Charlton Co. vs. Wilcox Co. -13
Cherokee vs. Woodstock -2
Christian Heritage at Bowdon -17
Clarke Central at Walnut Grove -17
Colquitt Co. vs. Camden Co. -30
Commerce at Hebron Christian -14
Cook vs. Worth Co. -22
Creekview at River Ridge -36
Crisp Co. vs. Monroe -35
Dalton vs. Sprayberry -10
Darlington vs. Trion -13
Dooly Co. vs. Crawford Co. -39
Douglas Co. at Tri-Cities -30
Dublin at Southwest -23
East Hall vs. Cherokee Bluff -26
East Paulding at Cass -24
Eastside vs. Salem -27
ECI at Wheeler Co. -36
Fellowship Christ. vs. King’s Ridge -39
Franklin Co. at East Jackson -30
Glynn Academy vs. Richmond Hill -5
GAC at Lumpkin Co. -41
Greene Co. at Lincoln Co. -6




Greenville vs. Pacelli -16
Griffin at Fayette Co. -30
Grovetown at Greenbrier -2
Hapeville Charter at Allatoona -8
Hardaway at Dougherty -20
Harrison vs. Osborne -41
Heard Co. at Jordan -38
Heritage, Conyers at Evans -4
Heritage, Ringgold vs. Gilmer -35
Hillgrove at Kennesaw Mountain -31
Hiram at Villa Rica -7
Hughes vs. Alexander -2
Jackson vs. Kendrick -40
Jackson, Atlanta vs. Lithia Springs -31
Jefferson at Morgan Co. -18
Jefferson Co. vs. Glenn Hills -37
Jenkins Co. vs. Montgomery Co. -3
Johns Creek at Cambridge -18
Johnson, Savannah at Savannah -2
Johnson Co. at ACE Charter -36
Jonesboro at Riverdale -2
Lakeview-FO vs. Coahulla Creek -13
Lambert at North Forsyth -3
Lee Co. at Northside, W. Robins -12
Lithonia at Chamblee -20
Lovejoy at Mount Zion, Jonesboro -15
Lowndes vs. Tift Co. -9
Luella at Henry Co. -1
M.L. King vs. Forest Park -17
Marion Co. vs. Central, Talbotton -42
Marist vs. Denmark -34
Mays vs. Creekside -9
McEachern vs. Marietta -7
Metter vs. Bacon Co. -13
Mill Creek vs. Discovery -37
Miller Co. at Stewart Co. -33
Milton at South Forsyth -6
Monroe Area at Hart Co. -28
Monticello at Oglethorpe Co. -33
Mount de Sales at Tattnall Square -8




Mount Paran Christian vs. Walker -40
Mount Zion at North Cobb Christian -11
Newnan vs. Campbell -17
Norcross vs. Lakeside, Atlanta -39
North Clayton at Druid Hills -5
North Cobb at North Paulding -3
North Gwinnett at Collins Hill -26
North Hall vs. Fannin Co. -35
North Murray vs. Haralson Co. -5
North Springs vs. Grady -6
Oconee Co. at Stephens Co. -2
Pace Academy at Lovett -1
Parkview vs. Berkmar -42
Peach Co. vs. Rutland -42
Peachtree Ridge at Duluth -4
Pelham at Chattahoochee Co. -16
Pickens at Northwest Whitfield -6
Pierce Co. vs. Long Co. -39
Pike Co. vs. Central, Macon -8
Pinecrest Academy vs. St. Francis -12
Pope vs. North Atlanta -5
Providence Christ. at Glascock Co. -37
Putnam Co. vs. Social Circle -10
Rabun Co. vs. Elbert Co. -20
Ridgeland vs. LaFayette -37
Riverside Military at Lakeview Acd. -16
Rome at Paulding Co. -41
Roswell vs. Lassiter -29
Sav. Christian vs. McIntosh Co. -34
Savannah Country Day vs. Portal -23
Schley Co. vs. Macon Co. -12
Screven Co. vs. Harlem -2
Sequoyah vs. South Cobb -29
South Gwinnett vs. Rockdale Co. -19
South Paulding at New Manchester -8
St. Pius vs. North Oconee -32
Starr’s Mill vs. McIntosh -28




Stephenson vs. Mundy’s Mill -12
Stratford Acd. at First Presbyterian -4
Swainsboro vs. Bryan Co. -37
Tattnall Co. vs. Brantley Co. -2
Taylor Co. at Hawkinsville -4
Terrell Co. vs. Baconton Charter -12
Thomasville vs. Fitzgerald -6
Thomson vs. Baldwin -2
Troup vs. LaGrange -38
Union Co. vs. Banks Co. -29
Union Grove vs. Clarkston -41
Valdosta vs. Coffee -2
Veterans vs. Harris Co. -17
Vidalia at Toombs Co. -18
Walton vs. Etowah -29
Ware Co. vs. Statesboro -22
Warner Robins at Thomas Central -21
Washington Co. at Dodge Co. 0
Wash.-Wilkes vs. Georgia Military -23
Wayne Co. vs. South Effingham -36
West Forsyth at Forsyth Central -16
West Hall vs. White Co. -10
Westlake at Pebblebrook -16
Wheeler at East Coweta -5
Wilkinson Co. vs. Twiggs Co. -28
Windsor Forest vs. Groves -30
Woodward Academy at Hampton -21

Saturday Games

Benedictine vs. Islands -40
Butler at Josey -29
Carver, Atlanta vs. Riverwood -2
Clinch Co. at Turner Co. -25
Hephzibah at Westside, Augusta -31
Irwin Co. vs. Lanier Co. -42
Jenkins vs. Beach -21
Mitchell Co. vs. Seminole Co. -27
Redan vs. Stone Mountain -20
SW DeKalb vs. Miller Grove -33

NEW PROFILES
TOP STORIES





Leave a Reply

Your email address will not be published.