Week 5 Predictions

It’s Friiiiday! And if you are reading this right now, you are looking for our picks in tonight’s games. The winners are underlined down below, and spreads are from the Maxwell ratings. The whole schedule is courtesy of the GHSF Daily newsletter. Feel free to leave a comment down below to hit us up on Twitter too.


FRIDAY GAMES

Alexander at Paulding Co. -12
Allatoona vs. Osborne -34
Appling Co. vs. Bradwell Institute -41
Aquinas at Strong Rock Christian -38
Archer vs. North Gwinnett -4
Armuchee vs. Southeast Whitfield -15
Bremen vs. Jackson, Atlanta -7
Brooks Co. at Mitchell Co. -25
Brookwood vs. North Paulding -10
Calhoun at Woodstock -26
Calvary Day at First Presbyterian -26
Carrollton at Dalton -30
Cartersville vs. Cherokee -35
Carver, Atlanta vs. Redan -30
Cass vs. Ridgeland -25
Cedar Grove vs. Greater Atl. Christian -22
Cedar Shoals at Winder-Barrow -6
Cedartown at Heard Co. -15
Chamblee vs. Woodland, Cartersville -16
Charlton Co. vs. Tiftarea Academy -13
Chattooga at Heritage, Newnan -7
Cherokee Bluff vs. Lakeside, Atlanta -37
Clarke Central vs. Apalachee -28
Coffee at Glynn Academy -25
Collins Hill vs. Alpharetta -37
Colquitt Co. vs. Heritage, Conyers -42
Columbia vs. Therrell -31
Columbus vs. Jordan -20
Cook vs. Randolph-Clay -30
Creekview vs. Cambridge -19
Crisp Co. vs. Jackson -16
Dacula vs. Mountain View -4
Dade Co. at Mount Zion, Carroll 0
Darlington vs. Heritage, Ringgold -10
Decatur vs. Arabia Mountain -28
Discovery vs. Berkmar -30
Dougherty at Turner Co. -31
Douglas Co. vs. East Paulding -23
Dublin at Swainsboro -2
Duluth vs. Meadowcreek -1
Dutchtown at Union Grove -8
Eagle’s Landing vs. Locust Grove -15
ELCA vs. Blessed Trinity -10
East Coweta vs. Northgate -35
East Forsyth at Riverside Military -1
East Jackson at East Hall -4
Eastside vs. Johnson, Gainesville -42
Elbert Co. vs. Washington-Wilkes -4
Emanuel Co. Institute vs. Screven Co. -16
Fannin Co. at Banks Co. -27
Fayette Co. at Hampton -10
Fellowship Christ. vs. N. Cobb Christ. -9
Fitzgerald vs. Cairo -15
Flowery Branch vs. Hiram -37
Forest Park at Tri-Cities -7
Frederica Academy at Brantley Co. -3
Gainesville vs. Forsyth Central -28
Gordon Lee vs. Gordon Central -26
Grayson at Harrison -16
Greene Co. at Jasper Co. -7
Greenville vs. Taylor Co. -6
Griffin vs. Lovejoy -6
Hancock Central at Georgia Military -6
Harlem vs. Lincoln Co. -3
Hebron Christian at George Walton -8
Hephzibah at Josey -27
Hillgrove vs. Morrow -28
Holy Innocents’ at Loganville Christian -29
Howard vs. Effingham Co. -6
Hughes vs. M.L. King -38
Jackson Co. at Walnut Grove -5
Jeff Davis vs. Long Co. -34
Jefferson Co. at Butler -41
Jenkins Co. at Claxton -1
Johns Creek at Sequoyah -20
Johnson Co. vs. Treutlen -33
Jones Co. vs. Stockbridge -9
Jonesboro vs. Banneker -9
Kennesaw Mountain at Kell -14
LaFayette vs. Murray Co. -14
LaGrange vs. Kendrick -40
Lanier at Peachtree Ridge -3
Lanier Co. at Baconton Charter -32
Lassiter vs. Wheeler -4
Lee Co. vs. Lithia Springs -35
Loganville vs. Greenbrier -16
Lovett vs. South Atlanta -19
Luella vs. Mount Zion, Jonesboro -27
Macon Co. vs. Central, Talbotton -49
Madison Co. vs. Druid Hills -48
Manchester vs. Chattahoochee Co. -7
Marietta vs. Parkview -15
McDonough vs. North Clayton -32
McIntosh Co. Academy vs. Bryan Co. -30
Metter at Portal -42
Mill Creek at West Forsyth -2
Montgomery Co. vs. Hawkinsville -26
Morgan Co. at Lakeside, Evans -8
Mount Vernon at Athens Christian -14
Newnan at Harris Co. -5
Newton at McEachern -7
Norcross vs. Dunwoody -35
North Cobb at Etowah -36
North Hall vs. Chestatee -8
North Murray vs. Coahulla Creek -7
Northeast vs. Monroe -14
Northside, W.R. vs. Richmond Hill -26
Ola at Woodland, Stockbridge -2
Pataula Charter at Central Christian -17
Peach Co. at Mary Persons -19
Pelham at Toombs Co. -1
Pepperell vs. Temple -3
Pickens vs. Union Co. -12
Pierce Co. at Clinch Co. -7
Pope vs. South Cobb -35
Prince Avenue Christian vs. Wesleyan -6
Putnam Co. at Westside, Augusta -18
Ringgold vs. Lakeview-Ft. Oglethorpe -35
River Ridge vs. Chattahoochee -24
Riverwood vs. Centennial -21
Rockmart at Sonoraville -15
Rome at South Paulding -28
Roswell vs. Campbell -38
Rutland at ACE Charter -7
Salem vs. Douglass -14
Sandy Creek at Westminster -4
Savannah vs. Groves -14
Sav. Christian vs. Deerfield-Windsor -29
Sav. Country Day vs. Tattnall Square -10
Schley Co. vs. Marion Co. -28
Social Circle vs. Oglethorpe Co. -25
South Gwinnett at Shiloh 0
Southeast Bulloch at Grovetown -6
St. Francis at Lumpkin Co. -21
Statesboro vs. Liberty Co. -9
Stephens Co. at Habersham Central -13
Stratford Academy at Mount Paran -12
Tattnall Co. at Bacon Co. -19
Terrell Co. vs. Crawford Co. -23
Thomasville at Oconee Co. -2
Tift Co. vs. Irwin Co. -2
Towns Co. vs. Lakeview Academy -3
Trinity Christ. vs. Landmark Christ. -35
Troup vs. Spencer -34
Tucker vs. Southwest DeKalb -7
Twiggs Co. at Glascock Co. -15
Upson-Lee vs. Pike Co. -24
Veterans at West Laurens -10
Vidalia at Richmond Academy -3
Villa Rica vs. Central, Carrollton -7
Walker at Community Christian -8
Ware Co. at Bainbridge -19
Warner Robins vs. Houston Co. -36
Washington Co. vs. Evans -4
Westlake vs. Mays -42
Westside, Macon vs. Southwest -23
Wheeler Co. at Dooly Co. -4
Wilcox Co. at Telfair Co. -10
Wilkinson Co. at Creekside Christian -22
Windsor Forest vs. Beach -24

SATURDAY GAMES

Creekside vs. Drew -41
Laney vs. Glenn Hills -32

NEW PROFILES
TOP STORIES




Leave a Reply

Your email address will not be published.