Week 4 Predictions

Here are some super-late predictions for tonight’s games where I’m sure a lot of the games have started, so you’ll just have to trust that I didn’t cheat. Mostly for posterity sakes for posting this, knowing most people won’t check it out this late, but such as tradition and I’m a creature of habit.

So winners are underlined down below. Spreads are from Maxwell Ratings and the schedule is from the GHSF Daily newsletter.


FRIDAY GAMES

Adairsville at Murray Co. -28
Alexander at Lithia Springs -15
Allatoona at South Cobb -25
Aquinas vs. First Presbyterian -3
Athens Acad. vs. Providence Christ. -36
Atkinson Co. at Miller Co. -21
Banks Co. vs. Lumpkin Co. -10
Beach vs. Groves -26
Benedictine vs. North Oconee -11
Bleckley Co. vs. Vidalia -11
Bowdon vs. Heritage, Newnan -24
Brantley Co. at Bacon Co. -3
Brooks Co. vs. Cook -14
Brookwood vs. Baldwin -17
Calhoun at Ridgeland -38
Calvary Day at North Cobb Christian -9
Cambridge vs. Forsyth Central -9
Campbell vs. Woodstock -1
Carver, Columbus vs. Kendrick -42
Cass at Temple -9
Cedartown vs. New Manchester -15
Chamblee vs. Druid Hills -33
Clinch Co. at Pelham 0
Coffee vs. Salem -41
Collins Hill vs. Rome -12
Colquitt Co. at Valdosta -7
Creekside at Cartersville -5
Creekview at Cherokee -1
Cross Creek at Glenn Hills -4
Dawson Co. vs. Northview -18
Denmark at Lanier 0
Discovery vs. Lakeside, Atlanta -22
Dooly Co. vs. Montgomery Co. -7




Drew vs. North Clayton -26
Dutchtown vs. Ola -15
Eagle’s Landing vs. Woodland, Stock. -6
Eagle’s Landing Christian at Crisp Co. -7
East Coweta vs. Meadowcreek -38
East Hall at Johnson, Gainesville -6
East Jackson at Gilmer 0
East Laurens vs. Oglethorpe Co. -21
East Paulding vs. Hiram -7
Eastside vs. Alcovy -20
Effingham Co. vs. Lakeside, Evans -7
Elbert Co. vs. Commerce -1
Evans vs. Richmond Academy -6
Fannin Co. vs. Southeast Whitfield -31
Fayette Co. vs. Morrow -8
Fellowship Christ. vs. B.E.S.T. Acad. -38
Fitzgerald at Dodge Co. -1
George Walton Acad. at Crawford Co. -25
Georgia Military at Riverside Military -5
Grayson vs. Archer -8
Greenbrier vs. Grovetown -6
Hancock Central vs. Greene Co. -27
Hapeville Charter vs. Heritage, Con. -28
Haralson Co. vs. Model -21
Heard Co. at Darlington -6
Hebron Christ. at Mount Pisgah Christ. -6
Heritage, Ringgold vs. Christ. Heritage -7
Houston Co. vs. Statesboro -10
Hughes vs. Mays -34
Irwin Co. at Wilkinson Co. -38
Islands vs. Savannah -28




Jackson, Atlanta vs. Tri-Cities -4
Jackson Co. vs. Franklin Co. -5
Jeff Davis vs. Tattnall Co. -24
Jefferson at Mountain View -16
Jefferson Co. at Hephzibah -13
Jenkins vs. Johnson, Savannah -22
John Milledge vs. Savannah Christian -13
Jones Co. at Union Grove -8
Kennesaw Mountain vs. Sprayberry -2
LaFayette at Lakeview-Ft. Oglethorpe -10
LaGrange vs. Columbus -23
Lakeview Academy at Walker -10
Lamar Co. vs. Pacelli -10
Lambert vs. Duluth -20
Landmark Christian vs. King’s Ridge -18
Lee Co. vs. Lowndes -2
Lincoln Co. vs. Laney -9
Long Co. vs. Butler -13
Lovett vs. Therrell -35
Macon Co. at Marion Co. -26
Manchester at Central, Talbotton -42
Marietta vs. Camden Co. -2
Marist at Hampton -37
McDonough vs. Luella -14
McEachern vs. Hillgrove -13
McIntosh Co. Acad. vs. Charlton Co. -7
Metter at Savannah Country Day -4
Monroe at Randolph-Clay -38
Morgan Co. at Jasper Co. -17
Mount de Sales at Brookstone -4
Mundy’s Mill vs. South Atlanta -1
Newnan vs. Mary Persons -4
Norcross vs. South Gwinnett -7
North Atlanta vs. Dunwoody -27
North Cobb vs. Alpharetta -20
North Forsyth vs. Etowah -14
North Gwinnett vs. Lovejoy -8




North Murray vs. Ringgold -4
Northeast vs. Dougherty -11
Northgate vs. Villa Rica -6
Northwest Whitfield vs. Chattooga -2
Pace Academy vs. Columbia -4
Parkview vs. Loganville -14
Pataula Charter vs. ACE Charter -9
Peachtree Ridge at Centennial -7
Pebblebrook vs. Miller Grove -20
Perry vs. Veterans 0
Pickens at Coosa -33
Pope vs. Lassiter -16
Prince Avenue vs. Holy Innocents’ -5
Putnam Co. vs. Social Circle -10
Rockmart vs. Coahulla Creek -32
Roswell vs. North Paulding -5
Sandy Creek vs. Starr’s Mill -7
Schley Co. at Taylor Co. -20
South Forsyth at Central Gwinnett -17
South Paulding at Chapel Hill -9
Southeast Bulloch at Screven Co. -11
Spalding vs. Pike Co. -25
St. Pius at Cedar Shoals -19
Stephens Co. at Madison Co. -17
Stephenson vs. Tucker -3
Stockbridge at Locust Grove -28
Stone Mountain vs. Redan -8
Tattnall Square at Deerfield-Windsor -14
Telfair Co. at Hawkinsville -11
Thomas Jefferson vs. Glascock Co. -40
Thomasville vs. Bainbridge 0
Tift Co. vs. Appling Co. -2
Toombs Co. at Berrien -9
Towns Co. at Baconton Charter -25
Treutlen vs. Portal -1
Trinity Christian vs. Claxton -41
Trion at Dade Co. -9
Troup vs. Hardaway -1




Turner Co. at Seminole Co. -29
Upson-Lee vs. McIntosh -8
Walton vs. West Forsyth -12
Ware Co. vs. Thomson -21
Warner Robins vs. Northside, W.R. -8
Washington vs. McNair -41
Washington Co. vs. Swainsboro -2
Washington-Wilkes vs. Warren Co. -5
Wayne Co. at South Effingham -10
West Hall at Chestatee -2
Westover at Mitchell Co. -1
Westside, Macon vs. Rockdale Co. -28
Wheeler vs. Osborne -21
White Co. vs. Habersham Central -5
Whitefield Academy at East Forsyth -35
Whitewater at Central, Carrollton -1
Wilcox Co. vs. Johnson Co. -1
Woodland, Carters. vs. North Springs -9
Worth Co. vs. Rutland -23


SATURDAY GAMES

KIPP Atlanta Collegiate vs. Towers -10
Dublin at Wheeler Co. -27
West Laurens vs. Beach -26

NEW PROFILES
TOP STORIES




Leave a Reply

Your email address will not be published.