The regular season flew by way too fast, and we have been busy combing through the state looking for the top young talent, but taking a few minutes this afternoon to make our final regular season predictions. After this weekend we hit the first round of the playoffs, but tonight, important games will take place that will decide the almighty-playoff seeding.
As per usual, winners will be in bold and underlined. We will confirm scores by using Score Atlanta’s HS Scoreboard.
Quick plug for our recruiting service: We are close to finishing up our evaluations for the class of 2018 and will be moving forward to the class of 2019, 2020 and then 2021. We highly recommend that varsity starters, especially players who are All-Region caliber players sign up for our free recruiting service by CLICKING HERE.
Friday’s Games
Adairsville at Lakeview-Ft. Ogle.
Alpharetta at Chattahoochee
Americus-Sumter vs. Carver, Col.
Appling Co. vs. Tattnall Co.
Arabia Mountain vs. Lithonia
Archer at Shiloh
Athens Academy vs. Prince Ave.
Bacon Co. vs. Metter
Baldwin vs. Cross Creek
Banneker at Grady
Benedictine vs. Jeff Davis
Bleckley Co. at Southwest
Blessed Trinity at West Hall
Bremen at Ringgold
Brooks Co. at Berrien
Brookwood at Lakeside, Atlanta
Brunswick vs. Osborne
Buford at Flowery Branch
Burke Co. vs. Hephzibah
Cairo vs. Columbus
Calhoun at Murray Co.
Calhoun Co. vs. Baconton Charter
Cambridge at North Atlanta
Carrollton at Cass
Cartersville at Troup
Carver, Atlanta vs. Decatur
Cedar Grove vs. Redan
Cedar Shoals vs. Walnut Grove
Cedartown vs. Chapel Hill
Central, Talbotton at Crawford Co.
Charlton Co. vs. Lanier Co.
Chattahoochee Co. vs. Stewart Co.
Christian Heritage at King’s Ridge
Claxton vs. Wheeler Co.
Clinch Co. at Telfair Co.
Coffee at Lee Co.
Collins Hill at Peachtree Ridge
Commerce at George Walton
Cook vs. Monroe
Coosa vs. Gordon Central
Creekside at South Paulding
Crisp Co. vs. Worth Co.
Dacula at Winder-Barrow
Dade Co. at Armuchee
Dalton vs. Allatoona
Darlington at Whitefield Academy
Dooly Co. vs. Greenville
Douglas Co. at Alexander
ELCA vs. Landmark Christian
East Coweta at Newnan
East Hall at Fannin Co.
East Paulding at Paulding Co.
Elbert Co. at Banks Co.
Emanuel Co. Inst. at Calvary Day
Evans vs. Heritage, Conyers
Fellowship Christian vs. Bowdon
First Presbyterian vs. Lincoln Co.
Gainesville vs. Lanier
Glascock Co. at Pataula Charter
Glenn Hills vs. Butler
Glynn Acad. at Bradwell Institute
Grayson vs. South Gwinnett
GAC vs. Dawson Co.
Greenbrier vs. Alcovy
Grovetown vs. Lakeside, Evans
Habersham Central at Apalachee
Haralson Co. at Coahulla Creek
Hardaway vs. Shaw
Harlem at Westside, Augusta
Harrison vs. Creekview
Hart Co. vs. East Jackson
Hawkinsville at Pacelli
Heard Co. vs. Spencer
Hebron Christian at Athens Christ.
Henry Co. vs. Luella
Heritage, Ringgold vs. Pickens
Irwin Co. vs. Turner Co.
Islands vs. Groves
Jefferson vs. Oconee Co.
Jenkins vs. Beach
Jenkins Co. at Savannah Christ.
Jones Co. vs. Dutchtown
Jonesboro vs. Drew
Kell vs. Hiram
LaFayette vs. Gilmer
Lakeview Acad. at Riverside Mil.
Lambert at Forsyth Central
Laney at Josey
Lassiter at Etowah
Liberty Co. vs. Pierce Co.
Loganville vs. Johnson, Gaines.
Long Co. vs. Brantley Co.
Lovett vs. McNair
M.L. King vs. Mount Zion, Jones.
Manchester vs. Macon Co.
Marion Co. at Schley Co.
Marist at White Co.
Mary Persons at Howard
Mays at Northgate
McEachern at Hillgrove
McIntosh Co. Acd. vs. Johnson Co.
Mill Creek vs. Duluth
Miller Co. vs. Seminole Co.
Miller Grove vs. Chamblee
Milton vs. North Forsyth
Mitchell Co. vs. Pelham
Monroe Area at Franklin Co.
Morgan Co. at Jackson Co.
Mount de Sales vs. Hancock Cent.
Mount Paran vs. Mount Zion, Carroll
Mount Pisgah Christian vs. Trion
Mount Vernon at Strong Rock
New Manchester vs. Tri-Cities
Newton vs. Rockdale Co.
Norcross vs. Meadowcreek
North Cobb vs. Kennesaw Mtn.
North Gwinnett at Discovery
North Murray vs. Sonoraville
North Paulding at Marietta
North Springs at Lithia Springs
Northeast vs. East Laurens
Northside, Columbus at Westover
Ola at Hampton
O.L. of Mercy at Holy Innocents’
Pace Academy vs. Towers
Parkview vs. Central Gwinnett
Peach Co. vs. Jackson
Pebblebrook vs. Wheeler
Pepperell at Chattooga
Pinecrest Acd. vs. Oglethorpe Co.
Pope vs. Northview
Portal vs. Treutlen
Putnam Co. vs. Social Circle
Rabun Co. vs. Monticello
Richmond Hill vs. Effingham Co.
Ridgeland at Southeast Whitfield
Rockmart vs. Model
Rome vs. Woodland, Cartersville
Roswell at Cherokee
Salem vs. Druid Hills
Sandy Creek at Central, Carrollton
Savannah vs. Johnson, Savannah
Sav. C’try Day vs. Montgomery Co.
Screven Co. vs. Jefferson Co.
Sequoyah at Sprayberry
South Cobb at River Ridge
South Forsyth at West Forsyth
SE Bulloch vs. Windsor Forest
Southwest DeKalb vs. Columbia
Spalding vs. Upson-Lee
St. Francis vs. Gordon Lee
St. Pius at Madison Co.
Starr’s Mill vs. Fayette Co.
Stephens Co. at North Oconee
Stockbridge vs. Union Grove
Stratford Academy vs. Aquinas
Tattnall Square vs. Wash.-Wilkes
Taylor Co. vs. Brookstone
Temple vs. Lamar Co.
Terrell Co. at Randolph-Clay
Thomas Co. Central at Harris Co.
Thomasville vs. Fitzgerald
Thomson vs. Richmond Academy
Tift Co. vs. Camden Co.
Toombs Co. vs. Swainsboro
Towns Co. at Providence Christ.
Tucker vs. Stephenson –
Twiggs Co. vs. Warren Co.
Union Co. at Lumpkin Co.
Valdosta vs. Houston Co.
Vidalia vs. Bryan Co.
Walker vs. North Cobb Christian
Walton vs. Woodstock
Ware Co. vs. New Hampstead
Warner Robins vs. Bainbridge
Washington vs. Therrell
Washington Co. at Dublin
Wayne Co. vs. Statesboro
West Laurens vs. Perry
Westlake vs. Campbell
Westminster vs. Stone Mountain
Whitewater vs. McIntosh
Wilcox Co. vs. Atkinson Co.
Wilkinson Co. vs. Greene Co.
Woodland, Stock. at Locust Grove
Saturday’s Games
Douglass vs. Clarkston
Eastside vs. North Clayton
Johns Creek at Dunwoody
Dutchtown gonna play hard, but in the end they’re not winning in GRAY, GA!