Week 8 Predictions

Here are my selections for Week 8 winners in the state of Georgia. Winners are underlined. Scores will be confirmed by using Score Atlanta’s HS Scoreboard.

Of note: We have been swamped with midseason film, especially on these weekends, so we have been slow getting our totals the last weeks. This is a fun feature, and helps me keep up with the rising teams in the state of Georgia, but helping out athletes is much more important. This weekend we are more caught up and will hopefully calculate our results for the last 3 weeks.

Disagree? Shares your thoughts at the bottom of the page. Also be sure to checkout Week 8 Power Rankings.


 

Friday Games

Alexander at Tri-Cities 
Allatoona at Creekview 
Alpharetta at Pope 
Appling Co. vs. Long Co. 
Aquinas vs. Warren Co. 
Arabia Mountain vs. Miller Grove 
Athens Acad. vs. Hebron Christ. 
Athens Christian at George Walton
Bainbridge at Veterans 
Baldwin vs. Richmond Academy 
Blessed Trinity vs. White Co. 
Bowdon at Christian Heritage 
Brooks Co. at Early Co. 
Brookwood at Meadowcreek 
Brunswick vs. Bradwell Institute 
Buford at Johnson, Gainesville 
Burke Co. at Cross Creek 
Calhoun at Adairsville 
Calvary Day vs. Sav. Country Day 
Cambridge vs. Dunwoody 
Campbell at Pebblebrook
Carrollton vs. Villa Rica 
Cartersville at LaGrange 
Cedar Grove vs. Towers 
Cedartown at Central, Carrollton 
Centennial at Northview
Central Gwinnett vs. Berkmar 
Clarke Central vs. Loganville 
Collins Hill at Duluth 
Columbia vs. Lithonia
Commerce at Providence Christ. 
Cook at Worth Co. 
Dacula at Apalachee 
Dalton at River Ridge 



Darlington at North Cobb Christ. 
Dawson Co. at Union Co.
Dodge Co. vs. Dublin 
Dooly Co. vs. Hawkinsville 
Douglass vs. Forest Park 
Dutchtown vs. Locust Grove 
Eagle’s Landing at Ola 
ELCA vs. Our Lady of Mercy 
East Coweta vs. Westlake
East Paulding at Cass 
Eastside vs. Henry Co. 
Elbert Co. at Oglethorpe Co. 
Emanuel Co. Inst. vs. Wheeler Co. 
Evans vs. Alcovy -17
Fellowship Chr. at Whitefield Acd.
First Presbyterian at Wilkinson Co. 
Flowery Branch vs. Walnut Grove
Gainesville vs. Habersham Central 
Glenn Hills vs. Laney
Glynn Academy at Effingham Co. 
Grayson at Shiloh 
GAC vs. East Hall 
Greenbrier vs. Lakeside, Evans 
Greenville vs. Central, Talbotton
Griffin at Morrow 
Hapeville Charter vs. Washington 
Harrison vs. Sprayberry 
Heritage, Conyers at Grovetown 
Holy Innocents’ at Strong Rock 
Hughes vs. South Paulding
Jackson Co. at Franklin Co. 
Jefferson Co. vs. Harlem 
Jenkins vs. Islands 
Jenkins Co. at Johnson Co.
Johns Creek vs. Chattahoochee 
Josey vs. Westside, Augusta 
Lakeview-FO at Coahulla Creek 
Lanier vs. Winder-Barrow



Lassiter vs. Roswell
Liberty Co. vs. Tattnall Co. 
Lincoln Co. at Hancock Central 
Lovett at Stone Mountain 
Lowndes vs. Mount Zion, Jones. 
Luella vs. Druid Hills 
Macon Co. vs. Crawford Co. 
Manchester at Pacelli 
Marietta at Kennesaw Mountain 
Marion Co. at Brookstone 
Mary Persons vs. Upson-Lee 
Mays vs. Douglas Co. 
McEachern at North Cobb 
McIntosh at Fayette Co.
McIntosh Co. Academy vs. Portal 
Mill Creek vs. Discovery 
Miller Co. at Chattahoochee Co.
Milton vs. West Forsyth 
Monroe vs. Dougherty 
Monroe Area at East Jackson 
Montgomery Co. at Treutlen 
Monticello vs. Social Circle
Mount Paran Christian at Walker 
Mount Pisgah Christ. at St. Francis 
Mount Zion, Carroll at Gordon Lee 
Mountain View vs. Peachtree Ridge 
Mundy’s Mill vs. Osborne 
North Forsyth at Forsyth Central 
North Hall vs. Lumpkin Co. 
North Paulding at Hillgrove
North Springs vs. Cross Keys 
Northgate at New Manchester



Northside, W.R. vs. Valdosta 
NW Whitfield vs. Heritage, Ringgold 
Parkview vs. Lakeside, Atlanta 
Paulding Co. at Woodland, Cart.
Pickens at Southeast Whitfield 
Pierce Co. vs. Brantley Co. 
Pike Co. vs. Jackson 
Pinecrest Acad. at King’s Ridge 
Prince Avenue at Lakeview Acad. 
Rabun Co. vs. Putnam Co. 
Randolph-Clay vs. Baconton 
Ridgeland vs. LaFayette 
Ringgold vs. Murray Co. 
Riverwood at Decatur 
Rome at Hiram 
Sandy Creek vs. Chapel Hill 
Savannah vs. Windsor Forest
Savannah Christian at Claxton 
Seminole Co. at Calhoun Co. 
Sequoyah at South Cobb 
Sonoraville at Haralson Co. 
South Forsyth vs. Lambert 
SE Bulloch vs. Johnson, Sav. 
Southwest vs. Northeast 



Southwest DeKalb vs. Chamblee 
Spencer vs. Jordan 
St. Pius at Stephens Co. 
Starr’s Mill vs. Whitewater 
Statesboro at New Hampstead
Stockbridge at Woodland, Stock. 
Stratford Academy vs. Twiggs Co. 
Tattnall Square at Mount de Sales
Taylor Co. at Schley Co. 
Terrell Co. vs. Stewart Co. 
Therrell vs. South Atlanta 
Thomasville at Berrien 
Thomson vs. Hephzibah 
Toombs Co. at Bryan Co. 
Union Grove vs. Hampton
Walton vs. Cherokee 
Warner Robins at Thomas Central 
Washington Co. at Bleckley Co.
Washington-Wilkes at Greene Co. 
Wayne Co. at South Effingham 
Wesleyan at Mount Vernon 
West Hall vs. Chestatee 
West Laurens at Spalding
Westminster at Pace Academy 
Westside, Macon vs. Rutland 
Wheeler at Newnan 
Woodstock at Etowah 
Woodward Acad. at North Clayton 

Saturday Games

Archer at Newton 
Beach vs. Groves 
Fitzgerald vs. Rockdale Co. 
Redan vs. McNair 




NEW PROFILES
TOP STORIES

CLASS OF 18 NEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published.