Week 7 Predictions

Here are my selections for Week 7 winners in the state of Georgia. Winners are underlined. Scores will be confirmed by using Score Atlanta’s HS Scoreboard.

Disagree? Shares your thoughts at the bottom of the page. Also be sure to checkout Week 7 Power Rankings.

 


 

Friday Games

Alexander vs. Northgate 
Alpharetta vs. North Atlanta 
Aquinas at Hancock Central 
Athens Acad. vs. Riverside Mil. 
Athens Christ. vs. Lakeview Acad. 
B.E.S.T. Academy vs. Therrell 
Banneker at Lithia Springs 
Benedictine vs. Bryan Co. 
Bowdon vs. Gordon Lee 
Bradwell Inst. at Lakeside, Evans 
Bremen at Sonoraville 
Brooks Co. vs. Crisp Co.
Brookstone at Pacelli 
Buford vs. Clarke Central 
Butler at Josey
Cairo at Americus-Sumter
Calhoun vs. Haralson Co. 
Calvary Day at Claxton 
Camden Co. vs. Forest Park 
Cartersville at Central, Carrollton 
Cedartown vs. LaGrange 
Centennial vs. Chattahoochee 
Central Gwinnett at Lakeside, Atl. 
Clinch Co. at Atkinson Co. 
Collins Hill vs. Discovery 
Cook vs. Early Co. 
Coosa at Armuchee 



Cross Keys at Pataula Charter
Dade Co. vs. Gordon Central 
Dalton vs. Creekview 
Dawson Co. vs. North Hall 
Dodge Co. at Northeast 
Douglas Co. at New Manchester 
Douglass vs. Washington 
Drew vs. M.L. King
Dublin vs. Bleckley Co.
Dutchtown at Eagle’s Landing
ELCA vs. Wesleyan 
Eastside vs. Druid Hills 
Effingham Co. at Liberty Co. 
Elbert Co. vs. Social Circle 
ECI at Montgomery Co. 
Etowah at Cherokee 
Fellowship Christian vs. Walker 
First Presbyterian vs. Twiggs Co. 
Flowery Branch at Cedar Shoals 
George Walton vs. Providence Chr. 
Glynn Academy at Wayne Co.
GAC at Fannin Co. 
Greene Co. vs. Warren Co. 
Grovetown at Alcovy
Hardaway at Westover 
Harris Co. vs. Worth Co. 
Hart Co. at Franklin Co. 
Hebron Christian vs. Towns Co. 
Hephzibah at Cross Creek 
Heritage, Ringgold vs. SE Whitfield 
Hiram at Woodland, Cartersville
Hughes at Creekside 
Irwin Co. at Charlton Co.
Jackson, Atlanta at North Springs
Jefferson vs. Madison Co. 
Jefferson Co. vs. Glenn Hills 
Jenkins vs. Johnson, Savannah 
Jenkins Co. vs. Treutlen 
Johns Creek vs. Cambridge 



Johnson Co. at Wheeler Co. 
Jones Co. vs. Hampton 
Kell at East Paulding 
Kendrick vs. Rutland 
Laney vs. Westside, Augusta 
Lee Co. at Houston Co. 
Lowndes at Ware Co. 
Manchester at Central, Talbotton 
Marion Co. vs. Greenville 
Marist vs. Gainesville 
Mary Persons at Spalding 
Mays vs. Tri-Cities 
Meadowcreek at Berkmar 
Mill Creek at North Gwinnett 
Miller Co. vs. Calhoun Co. 
Mitchell Co. at Randolph-Clay 
Monroe at Berrien 
Monroe Area vs. Jackson Co. 
Morgan Co. at East Jackson 
Mount Paran vs. Pinecrest Acad. 
Mount Pisgah vs. King’s Ridge 
Mount Vernon at Holy Innocents’ 
Mount Zion, Carroll at Darlington 
Mountain View at Duluth 



New Hampstead at Long Co. 
Newton at South Gwinnett
Norcross vs. Parkview 
North Murray at Murray Co. 
Northside, Columbus vs. Columbus 
Northview at Dunwoody 
Northwest Whitfield at LaFayette 
Oconee Co. vs. North Oconee 
O.L. of Mercy at Landmark Christ. 
Pelham vs. Chattahoochee Co. 
Pepperell vs. Model 
Pickens vs. Gilmer 
Pike Co. vs. Central, Macon 
Prince Avenue at Commerce
Putnam Co. vs. Oglethorpe Co. 
Rabun Co. at Banks Co. 
Richmond Hill at South Effingham 
Ringgold at Lakeview-Ft. Ogle. 
Rockmart at Chattooga 
Rome vs. Carrollton 
Roswell vs. Milton 
Salem at Luella 
Sandy Creek at Troup
Sav. Christian at McIntosh Co.
Savannah Country Day at Portal 
Screven Co. vs. Harlem 
Sequoyah vs. River Ridge 
Shiloh at Rockdale Co. 
South Atlanta vs. KIPP Atlanta
Southeast Bulloch at Islands 
Starr’s Mill vs. Griffin 
Statesboro at Tattnall Co. 
Stephenson at Jonesboro 
Stockbridge vs. Locust Grove 
Stratford Acad. at Mount de Sales 
Swainsboro vs. Metter 



Tattnall Square at Wilkinson Co. 
Taylor Co. vs. Crawford Co. 
Telfair Co. vs. Wilcox Co. 
Temple at Georgia Military
Terrell Co. at Baconton Charter 
Thomson vs. Clarkston 
Tift Co. at Fitzgerald 
Toombs Co. at Jeff Davis 
Trion at Christian Heritage 
Tucker at Mundy’s Mill
Turner Co. vs. Lanier Co. 
Union Co. at East Hall 
Valdosta vs. Thomas Co. Central 
Vidalia at Bacon Co.
Villa Rica vs. Paulding Co.
Walnut Grove vs. Johnson, Gain. 
Warner Robins vs. Coffee
Washington Co. vs. East Laurens 
Washington-Wilkes vs. Lincoln Co.
West Laurens vs. Howard 
Westside, Macon at Jackson
Whitefield Academy at St. Francis
Whitewater vs. Morrow 
Winder-Barrow vs. Apalachee 
Woodland, Stockbridge at Ola
Woodward Acad. vs. Henry Co. 

Saturday Games

Beach vs. Savannah
Carver, Atlanta vs. Grady 




NEW PROFILES
TOP STORIES

CLASS OF 18 NEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published.