Week 1 Predictions

Guess who is back?! Your favorite Friday evening prediction guy is here, and we have picks for this weekend’s games! Our predicted winners are underlined and the Maxwell spreads are to the right for those who are into those kind of things! So yeah, that’s it. We did some preseason stuff over the last few weeks that you should check out if you are just waiting around for your game to start. Outside of that, I’m just excited to have football back again, and we hope you are too! Leave a comment down below and be share to sure content with our Twitter page all weekend long. – David


Friday Games

Adairsville at Chattooga -4
Alexander vs. Chapel Hill -11
Allatoona vs. Harrison -5
Alpharetta vs. Chattahoochee -19
Appling Co. vs. Monroe -27
Aquinas vs. Harlem -10
Arabia Mountain at Rockdale Co. -4
Athens Academy vs. Trinity Christian -13
Athens Christian at Walker -9
Atkinson Co. vs. Bacon Co. -4
B.E.S.T. Academy vs. Spencer -7
Baldwin at Liberty Co. -9
Banneker vs. KIPP Atlanta Collegiate -21
Berkmar vs. Lakeside, Atlanta -3
Berrien vs. Long Co. -18
Blessed Trinity vs. Woodland, Stock. -40
Bremen vs. Landmark Christian -34
Brooks Co. at Thomasville -2
Brookstone at Calvary Christian -13
Buford at North Cobb -9
Butler at Bryan Co. -12
Calhoun vs. Dalton -12
Camden Co. vs. Columbia -36
Campbell vs. Grovetown -4
Carrollton vs. New Manchester -29
Cartersville vs. Morrow -41
Cedartown at Denmark -3
Central Gwinnett at Discovery -8
Charlton Co. at Brantley Co. -12
Chattahoochee Co. vs. Miller Co. -12
Cherokee Bluff at Johnson, Gaines. -20
Claxton vs. Tattnall Co. -12
Coffee vs. Drew -38
Colquitt Co. at Marietta -21
Commerce vs. Banks Co. -34
Creekside Christian at Georgia Military -6
Creekview vs. Etowah -7
Cross Keys at Rock Springs Christian -4
Dawson Co. vs. Cass -9




Decatur vs. Dunwoody -20
Dodge Co. vs. Toombs Co. -10
Dougherty at Randolph-Clay -28
Douglas Co. vs. Lithia Springs -25
Douglass vs. Washington -11
Dutchtown vs. Lanier -6
ELCA at Woodward Academy -8
Early Co. vs. Seminole Co. -34
East Paulding vs. Kennesaw Mountain -8
Evans vs. Cross Creek -35
Fannin Co. vs. Union Co. -4
Fayette Co. vs. Midtown -7
Fellowship Christ. at Christ. Heritage -7
Flint River Acad. vs. Pataula Charter -16
Forest Park vs. McNair -13
Forsyth Central vs. Northview -15
Franklin Co. vs. Lumpkin Co. -35
Gainesville vs. Johns Creek -1
George Walton Acad. at Social Circle -28
Glynn Acad. at McIntosh Co. Acad. -21
Gordon Lee at Dade Co. -14
Grayson vs. Creekside -37
Griffin vs. Spalding -26
Habersham Central at Madison Co. -7
Hart Co. vs. Elbert Co. -10
Heard Co. vs. South Atlanta -14
Heritage, Conyers vs. Salem -13




Heritage, Newnan vs. Greenville -14
Heritage, Ringgold at Lakeview-FO -14
Houston Co. at Perry -10
Jeff Davis vs. Rutland -27
Jefferson vs. Rabun Co. -7
Jenkins vs. Groves -41
Jones Co. vs. Northeast -19
Lamar Co. at Pike Co. -1
Lambert vs. Centennial -12
Lanier Co. at Treutlen -14
Locust Grove at South Cobb -8
Loganville Christ. at Providence Christ. -7
Lovejoy vs. Mundy’s Mill -18
Luella vs. McIntosh -2
Marion Co. vs. Dooly Co. -13
Mary Persons vs. Towers -37
Meadowcreek at Eagle’s Landing -2
Metter vs. Swainsboro -7
Milton vs. Hapeville Charter -21
Model vs. Sonoraville 0
Monroe Area at Loganville -4
Mount de Sales at Jasper Co. -9
Mount Paran vs. Lakeview Academy -15
Mount Vernon at Whitefield Academy 0




Mt. Zion, Carroll vs. Central, Talbotton -35
Mountain View vs. Shiloh -6
Murray Co. at Southeast Whitfield -3
New Hampstead vs. Windsor Forest -6
Newton at Hughes -3
Norcross vs. Hillgrove -8
North Atlanta vs. Wheeler -1
North Cobb Christian at St. Francis -22
North Forsyth vs. Alcovy -22
North Hall at Paulding Co. -3
North Paulding vs. South Gwinnett -1
Northside, Columbus vs. Columbus -5
Northside, Warner Robins vs. Veterans -3
NW Whitfield vs. Coahulla Creek -28
Oconee Co. at North Oconee -14
Ola at Jackson -10
Pacelli vs. Jordan -14
Pebblebrook vs. Peachtree Ridge -1
Pelham at Mitchell Co. -3
Pepperell vs. Haralson Co. 0
Pierce Co. at Brunswick -8
Pope vs. Villa Rica -8
Prince Avenue Christ. at Calvary Day -16
Ridgeland at East Forsyth -40
River Ridge vs. Lassiter -13
Riverwood vs. Forest Park -35
Rome at Rockmart -6
Roswell vs. South Forsyth -7
Savannah Christian at ECI -14
Sav. Country Day vs. Bulloch Acad. -1
Schley Co. vs. Deerfield-Windsor -7




South Paulding vs. Hiram -6
Southeast Bulloch at Screven Co. -2
SW Georgia Academy at Baconton -27
St. Pius vs. Flowery Branch -1
Stephenson vs. Lithonia -19
Stone Mountain vs. Druid Hills -14
Strong Rock vs. Bethlehem Christian -16
Taylor Co. vs. Crawford Co. -38
Temple vs. Bowdon -1
Terrell Co. vs. Kendrick -18
Therrell at Glenn Hills -12
Thomson at Jefferson Co. -1
Tift Co. vs. Westover -24
Towns Co. at King’s Academy -1
Troup vs. Harris Co. -1
Turner Co. at Worth Co. -9
Union Grove at Hampton -23
Walnut Grove vs. Miller Grove -2
Ware Co. at Cook -27
Warren Co. at Jenkins Co. -7
Washington-Wilkes vs. Laney -21
Wesleyan vs. Mount Pisgah Christian -23
West Hall at East Jackson -8
West Laurens vs. Bleckley Co. -3
Westminster vs. Lovett -7
Westside, Augusta vs. Greene Co. -10
Westside, Macon at Bradwell Institute -10
White Co. at Stephens Co. -4
Winder-Barrow vs. Apalachee -14
Woodland, Cart. vs. Gordon Central -14
Woodstock vs. Sequoyah 0




Saturday Games

Clinch Co. vs. Macon Co. -14
Collins Hill vs. Brookwood -4
East Coweta vs. Whitewater -26
East Laurens vs. Twiggs Co. -21
First Presbyterian vs. ACE Charter -38
Lee Co. vs. Carver, Columbus -26
Lowndes vs. Walton -18
M.L. King at McDonough -19
McEachern vs. Kell -8
Parkview vs. Mill Creek -1
Sandy Creek vs. Northgate -14
Starr’s Mill vs. Newnan -1
Stockbridge vs. Southwest DeKalb -6
Warner Robins vs. Valdosta -4
Wayne Co. vs. Statesboro -13

NEW PROFILES
COMBINES
TOP STORIES




Leave a Reply

Your email address will not be published.