First Round Playoff Predictions

Checkout our picks for the First Round of the Playoffs. Winners are in bold. Disagree with our picks, make a comment below!

90 CORRECT | 13 WRONG


Class AAAAAAA

Archer at Peachtree Ridge
Pebblebrook at Roswell
Tift Co. at North Cobb
Central Gwinnett at Lambert
North Gwinnett at South Gwinnett
Etowah at Westlake
Hillgrove at Lowndes
Milton at Norcross
Woodstock at East Coweta
Mountain View at Grayson
West Forsyth at Brookwood
North Paulding at Colquitt Co.
Wheeler at Cherokee
Newton at Mill Creek
Parkview at South Forsyth
Lassiter at McEachern




Class AAAAAA

Gainesville at Harrison
Bradwell Institute at Tucker
Lee Co. at Evans
Cambridge at Mays 
Allatoona at Lanier
Jonesboro at Glynn Academy 
Grovetown at Northside, W. Robins
Hughes at Johns Creek
Stephenson at Effingham Co.
Sequoyah at Dacula
Northgate at Centennial
Lakeside, Evans at Valdosta
Richmond Hill at Lovejoy
Winder-Barrow at Dalton
Alpharetta at Alexander
Coffee at Heritage-Conyers

Class AAAAA

Clarke Central at Carver, Atl.
South Effingham at Stockbridge
Warner Robins at Griffin
Villa Rica at Arabia Mountain
Riverwood at Loganville
Ola at Ware Co.
Whitewater at Bainbridge
Miller Grove at Rome
Jones Co. at Wayne Co.
North Springs at Buford
Lithonia at Carrollton
Riverdale at Thomas Co. Central
New Hampstead at Woodland, Stck.
Walnut Grove at Grady
Kell at Southwest DeKalb
Veterans at Starr’s Mill

Class AAAA

Oconee Co. at Northwest Whitfield
Upson-Lee at Woodward Academy
Northside, Columbus at Burke Co.
Chestatee at Cartersville
Heritage, Ringgold at Stephens Co.
North Clayton at Mary Persons
Cross Creek at Carver-Col.
Chapel Hill at Blessed Trinity
Luella at West Laurens
Pickens at Jefferson
Sandy Creek at Marist
Baldwin at Cairo
Spalding at Eastside
St. Pius at Ridgeland
West Hall 24, Troup 21
Americus-Sumter at Thomson




Class AAA

Jackson Co. at North Murray
Tattnall Co. at Peach Co.
Cook at Savannah
North Hall at Westminster
Sonoraville at Franklin Co.
Pike Co. at Liberty Co.
Southeast Bulloch at Worth Co.
Pace Academy at GAC
Westside, Macon at Pierce Co.
Bremen at Morgan Co.
Lovett at Dawson Co.
Islands at Crisp Co.
Brantley Co. at Jackson
Monroe Area at Calhoun
Union Co. at Cedar Grove
Dougherty at Jenkins

Class AA

Elbert Co. at Douglass
Toombs Co. at Screven Co.
Brooks Co. at Southwest
Model at Callaway
Banks Co. d. KIPP Atlanta, forfeit
Glenn Hills at Benedictine
Dodge Co. at Thomasville
Spencer at Pepperell
Laney at Vidalia
B.E.S.T. Academy at Rabun Co. (Sat.)
Heard Co. at Rockmart
Dublin at Fitzgerald
Swainsboro at Jefferson Co.
Monticello at Hapeville
Chattooga at Lamar Co.
Berrien at Washington Co.

Class A (public)

Marion Co. at Twiggs Co.
Manchester bye
Turner Co. at Terrell Co.
Macon Co. bye
Irwin Co. at Dooly Co.
Mount Zion-Carroll  bye
Bowdon at Miller Co.
Emanuel Co. Institute bye
Trion at Taylor Co.
Commerce bye
Randolph-Clay at Mitchell Co.
Clinch Co. bye
Washington-Wilkes at Lincoln Co.
McIntosh Co. Academy bye
Wheeler Co. at Greene Co.
Pelham bye

Class A (private)

Brookstone at Pinecrest Academy
Wesleyan bye
First Presbyterian at Aquinas 
Eagle’s Landing Christian bye
Holy Innocents’ at Stratford Academy
Tattnall Square bye
Hebron Christian at Sav. Christian
Calvary Day bye
Walker at Darlington
Landmark Christian bye
Mount Pisgah at Athens Christian
Prince Avenue Christian bye
Sav. Country Day at Athens Acad.
Mount Paran Christian bye
Mt. Vernon at George Walton Acad.
Fellowship Christian bye

 

GHSA News & Rankings
TOP STORIES
CLASS OF 17 NEWS
CLASS OF 18 NEWS

Leave a Reply

Your email address will not be published.